Vecmāte Jana Priedīte: “Māmiņu skola” atvērta visiem

Trešo gadu SIA “Daugavpils reģionālā slimnīca” Dzemdību nodaļā veiksmīgi strādā  Māmiņu skola” un “Māmiņu klubs”. Šīs struktūrvienības tika izveidotas 2017. gada janvārī, kopš tā laika bezmaksas palīdzību ir saņēmušas daudzas sievietes, kuras nolēma dzemdēt Daugavpilī.

“Māmiņu skolas” kolektīvu veido Dzemdību nodaļas praktizējošie darbinieki: divas vecmātes –  Jana Priedīte un Iveta Žilvinska, kura ir arī zīdīšanas speciāliste, fizioterapeite Elīna Poikāne un psiholoģe Ludmila Vasiļjeva.

Māmiņu skolas 2 gadu jubilejas pasākums 2019.gadā

“Māmiņu skola” pieejama visiem

Par DRS “Māmiņu skolas” priekšrocībām pastāstīja Jana Priedīte: “Māmiņu skolas” galvenā priekšrocība ir tā, ka nodarbības grūtniecēm ir bezmaksas, atšķirībā ne tikai no privātajām klīnikām, bet arī no citām slimnīcām. Piemēram, par šādām lekcijām būs jāmaksā Preiļu slimnīcas Dzemdību nodaļā, tas pats gaidāms Jēkabpilī, Rēzeknē, Rīgā. Izņēmumi ir iespējami tikai kāda projekta gadījumā.

Daugavpils izdevīgi izceļas uz vispārējā Latvijas fona ar to, ka “Māmiņu skolu” atbalsta slimnīca. Otrs neapstrīdams pluss ir tas, ka mēs uzņemam visas māmiņas, kuras ir pie mums vērsušās, māmiņu skaitam nav ierobežojuma, kad mēneša beigās saraksti kļūst zināmi, tiek izveidotas grupas – tik daudz, cik nepieciešams. Lai arī tās būs četras grupas, mēs uzņemsim visas māmiņas, kuras būs pierakstījušās. ”

30 ģimenes mēnesī

“Katru mēnesi “Māmiņu skolu ” apmeklē apmēram 30 ģimenes – nodarbības var apmeklēt ne tikai māmiņas, bet arī tēti. “Māmiņu skolai” un “Māmiņu klubam” dzemdību nodaļā ir atsevišķa telpa, bet lielām grupām tiek izmantotas gan mācību telpas, gan konferenču zāle,” stāsta J.Priedīte. “Sievietēm vērsties pie mums iesaka ginekoloģi – tie sniedz kontaktinformāciju. Līdzīgas nodarbības notiek privātajās klīnikās, tomēr tur, pirmkārt, par to ir jāmaksā, ​​un, otrkārt, tikai “Māmiņu skolā” strādā visi speciālisti, kuri strādā Dzemdību nodaļā.

Jāpatur prātā, ka cilvēks, kurš ne dienu nav strādājis dzemdību namā, diez vai var kvalitatīvi izskaidrot, kas un kā tur notiek. Tāda arī ir “Māmiņu skolas” būtība –  mēs sagatavojam māmiņas, un mūsu kolēģiem darbs dzemdību zālē kļūst vieglāks.

Daudzas topošās māmiņas dažādu iemeslu dēļ baidās no dzemdībām, bailes palielinās, iestājoties 34.-36. nedēļai. Sievietes, kuras dzemdē pirmo reizi, baidās no nezināmā – lai mazinātu šo spriedzi, Dzemdību nodaļā tiek organizētas ekskursijas, sievietes uzzina, kur gulēs un kas ar viņām notiks. Bailes, kuras rodas sievietēm, kuras dzemdē atkārtoti, parasti kliedē psihologs.

Pie katras māmiņas palātā pirmajā vai otrajā dienā pēc dzemdībām  ierodas “Māmiņu skolas” fizioterapeits un rāda, kas jādara, lai mazulis būtu vesels, turklāt, dzemdētāju apmeklē psihologs”. 

Bet kā ir ar tētiem?

“Viena un tā paša procesa uztveršana vīriešiem un sievietēm var atšķirties, tāpēc arī tēvus dzemdībām ir jāsagatavo. “Pirmo reiz dzemdējošie” tēvi bieži pat nezina, cik ilgi ilgst dzemdības – pēc viņu domām, tās ilgst pusstundu vai stundu, lai gan pirmajās dzemdībās  24 stundas  var uzskatīt par normu. Nesagatavots tētis pie mazākās kavēšanās krīt panikā, nesaprot, kas notiek.

“Es esmu par to, lai tēvi nāktu uz lekcijām, jo īpaši tāpēc, ka ir speciāla lekcija “Ģimenes dzemdības ” kopā ar psihologu,” ir pārliecināta J. Priedīte. “Tēta klātbūtne  dzemdībās var būt dažāda – jūs varat palikt pirmsdzemdību palātā un neiet uz dzemdību zāli, bet, ja tētis ir gatavs iet līdz galam, tad viņš stāv pie sievietes galvas, nodrošinot psihoemocionālu atbalstu. Vīrietis neredz dzemdību procesa detaļas – dzemdību nama darbinieki dara visu, lai tēti pasargātu no nevajadzīga stresa”.

Tomēr, ja vēlas, tētis var pat nogriezt bērna nabassaiti – mēs izskaidrojam, ka ar savu rīcību viņš nenodarīs sāpes ne mātei, ne bērnam, nebūs asins “strūklakas” un mazuļa nabas forma no tā nav atkarīga (ir arī šādas bailes).

Jāatceras, ka tētis ir īpaši vajadzīgs stundās, kuras ir pirms sievietes pāriešanas uz dzemdību zāli – tieši tad ir īpaši nepieciešams tuva cilvēka atbalsts. Jebkurā gadījumā, būdams klāt dzemdībās, tētis iegūst iespēju būt pirmajam, kurš paņem rokās savu bērniņu.”

“Māmiņu klubs”

“Ja “Māmiņu skolas ” darbojas citos lielos dzemdību namos, tad “Māmiņu klubs” nav nekur citur, kā vien tikai Daugavpilī”, – skaidro J. Priedīte.  “Sākotnēji tas tika plānots kā iespēja mammām komunicēt, dalīties pieredzē bērna dzīves pirmajā gadā –plānots tikties apmēram reizi divos mēnešos, lai gan praksē grafiks var būt elastīgāks. Mūsu eksperti vada ne tikai lekcijas māmiņām, bet arī tikšanās, uz kurām viņas nāk kopā ar bērniem – mēs viņus dalām vecuma grupās: 3–6 mēneši un 6–12 mēneši, lai katrā grupā būtu ne vairāk kā 10 mammas. Psihologs stāsta par psihoemocionālo stāvokli – kādam tam vajadzētu būt mazulim, un ko vecāki varētu darīt bērna attīstības labā. Konsultācijas sniedz neonatologs un fizioterapeits. Par pasākumiem mēs informējam savā Facebook mājaslapā.

Reizi gadā mēs cenšamies sapulcināt kopā savus absolventus. Maijā ar šādu tikšanos atzīmējām “Māmiņu skolas” otro gadadienu – tā tika atvērta janvārī, taču šis mēnesis nav īpaši labvēlīgs svētku svinēšanai ar maziem bērniem, tāpēc tika nolemts gadadienu atzīmēt pavasarī.

Ģimenes uz tikšanos ierodas ar saviem tētiem, tāpēc, iespējams, dzemdību nama  konferenču zālē drīz nevarēs izmitināt visus gribētājus (pēdējo reizi bija vairāk nekā 50 ģimeņu). Mūs atbalsta sponsori – neviens nepaliek bez dāvanām.”

Projekts veicinās veselību

“Tagad mēs īstenojam veselību veicinošu projektu: māmiņas arī iepriekš varēja apmeklēt mūsu lekcijas bez maksas, taču, pateicoties projektam, mēs reizi mēnesī varam vadīt papildu grupu – papildus lekcijām sievietes iegūst iespēju apmeklēt vingrošanas kursus grūtniecēm,” stāsta J. Priedīte. “Nedēļā ir paredzētas 2–3 nodarbības, reģistrēties lekcijām var, sākot jau no 30. nedēļas. Visas lekcijas sākas no mēneša sākuma, reģistrēties var pa tālruni: 28 246 885, aktīvi strādā Facebook mājaslapa – Māmiņu skola un Māmiņu klubs SIA “DRS” Dzemdību nodaļā, kam jau ir vairāk nekā 700 sekotāju.”

Par mani

Jana Priedīte – daugavpiliete, absolvēju Rīgas 1. medicīnas koledžu un atgriezos strādāt dzimtajā pilsētā. Vienmēr esmu zinājusi, ka mana nākotnes profesija būs saistīta ar medicīnu: “Manas mammas draudzene ir vecmāte, viņa sen strādā mūsu Dzemdību nodaļā un uz darbu vienmēr iet ar smaidu. Pakāpeniski arī es sāku interesēties par šo profesiju. 

Kas labs ir šai darbā? Katru dienu ir dzimšanas dienas. Kad praksē  Rīgas dzemdību namā man bija pirmās dzemdības, tad, patiesībā, plūda asaras, un tu saproti, ka tas ir tavs! Jau kopš pirmā kursa es dežurēju mūsu Dzemdību nodaļā kā brīvprātīgais. Esmu 100% apmierināta ar savu izvēli – es sevi atradu profesijā. ”


Back to top