Pasaules nieru diena

Ik gadu marta otrajā ceturtdienā (šogad 9. martā) tiek atzīmēta Pasaules nieru diena, kuras mērķis ir veicināt izpratni par nieru būtisko lomu cilvēka organismā, samazināt nieru slimību izcelsmi un ar to saistīto problēmu ietekmi visā pasaulē. 

Nieres ir nozīmīgs cilvēka orgāns, kas veic dzīvībai un veselībai svarīgas funkcijas. Nieru galvenās funkcijas ir:

filtrēt (attīrīt asinis);

uzturēt atbilstošu šķidruma daudzumu organismā;

regulēt asinsspiedienu;

palīdzēt sarkano asins šūnu (eritrocītu) ražošanā;

palīdzēt ķermenim uzņemt D vitamīnu.

Liekais svars, cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens un tādi kaitīgie ieradumi kā smēķēšana var veicināt nieru slimību attīstību, tādēļ, lai to nepieļautu, ļoti būtiska nozīme ir profilaktiskajiem pasākumiem (pietiekama šķidruma uzņemšana, veselīgs, daudzveidīgs un sabalansēts uzturs, fiziskās aktivitātes, atteikšanās no kaitīgajiem ieradumiem u. c.). Nieres, pretēji citiem orgāniem, lielākoties nedod signālu (sāpes vai diskomfortu), ja to funkcija ir traucēta, un nieru slimības var ilgstoši palikt nepamanītas. Tādēļ būtiski ir regulāri (reizi gadā) doties pie ģimenes ārsta uz profilaktisko apskati, lai laicīgi atklātu nieru darbības traucējumus.

Nefrologs ir ārsts, kurš specializējies nieru un urīnceļu sistēmas slimību diagnostikā, ārstēšanā un profilaksē (no grieķu nephros – “niere”).

Kad var būt nepieciešama nefrologa konsultācija?

Ja ir konstatēta:

nieru mazspēja, hroniska nieru slimība;

nierakmeņi;

hroniskas nieru slimības (glomerulonefrīts, pielonefrīts);

paaugstināts olbaltumvielu saturs urīnā, leikocīti un eritrocīti urīnā;

atkārtota vai hroniska urīnceļu infekcija;

paaugstināts asinsspiediens, kurš nepadodas ārstēšanai: hipertensīva nefropātija;

urinācijas traucējumi, sāpes urinējot;

sāpes mugurā, paaugstināta temperatūra, drudzis.

Kā sagatavoties vizītei?

Dodoties vizītē pie nefrologa, līdzi jāņem visi ar konkrēto slimību saistītie izraksti un slēdzieni, kas saņemti slimnīcās, ambulatorās iestādēs un pie dažādiem speciālistiem. Tas ārstam palīdz iegūt maksimāli daudz informācijas, kas atvieglo diagnozes noteikšanu un izvēlēties piemērotāko ārstēšanas stratēģiju. Turklāt šī informācija palīdz taupīt laiku un līdzekļus, jo var gadīties, ka daži izmeklējumi jau ir veikti un vairs nav atkārtoti jāveic. Ieteicams nieru ultrasonogrāfijas izmeklējums, kurš ir veikts pēdējā gada laikā.

Kā notiek vizīte?

Sarunā ar pacientu tiek noskaidrotas sūdzības, izskatīti līdzpaņemtie izmeklējumi un precizēta problēma. Ja nepieciešams, ārsts norīko pacientu uz papildus izmeklējumiem, kā arī nozīmē nākamās vizītes laiku.

Iespējamie papildizmeklējumi:

nieru un urīnceļu ultrasonogrāfija;

urodinamiskie izmeklējumi;

urogrāfija – rentgena izmeklējums;

datortomogrāfija;

magnētiskā rezonanse;

scintigrāfija.

 

Materiālu sagatavoja Daugavpils pašvaldības NVPT koordinatore L.Drozde, izmantojot Slimību profilakses un kontroles centra materiālus.


Back to top