Narkologs Dr. Jāzeps Korsaks: “Septembris nāk ne tikai ar asteru pušķiem, bet arī ar atkarībām”.

Klāt septembris. Daudzās ģimenēs, kur ir bērni, pusaudži ir savāds satraukums, zinot to, ka sākas atkal jauns mācību posms. Trauksmains nemierīgs gan bērniem, gan viņu vecākiem. Arī mums, narkologiem, septembris, oktobris ir smags periods, kad bieži ir jākonsultē bērni, pusaudži un viņu vecāki, sakarā ar problēmām, kas rodas uzsākot skolas gaitas un uzsākot, diemžēl, apreibinošo vielu lietošanu. Šī problēma ir gadu no gada – beidzas vasara, atkal satikšanās ar draugiem, veidojas viņu grupas un līderības veidi skolās un klasēs, diemžēl arī šie negatīvie dzīves piemēri – alkohols, narkotikas (lielākoties “zālīte”). Bērns nevar “izaugt kolbā”, viņu apkārtne, arī negatīvā, būtiski ietekmē. Īpaši vecākiem ir jābūt vērīgiem un savlaicīgi jāpamana, jāmet malā kauns un jāmeklē konsultācija, ja pamanām alkohola lietošanu, smēķēšanu, narkotiku lietošanu. Jābūt stingrai sarunai ar pusaudzi, bet to nevajadzētu veikt uzreiz, emociju uzplūdos. Sarunai jābūt konstruktīvai, klātesot abiem vecākiem, nelamājot un nedramatizējot, nedraudot un necenšoties visu aizliegt. Jābūt skaidriem, striktiem noteikumiem: cikos jābūt mājās, cikos jāliekas gulēt, cik ilgu laiku var pavadīt pie datora vai telefonā, varbūt jāierobežo kabatas naudas daudzums. Jābūt atklātai sarunai ar bērnu/pusaudzi par šīm problēmām.
Redzot šos gadījumus, nevajadzētu paļauties, ka “gan jau viņš pats tiks galā” vai “visi pamēģina”, “visi caur to iziet”. Ne katrs bērns ir spējīgs pats saprast šo kaitīgo vielu ietekmi uz organismu un, tāpēc ir svarīgi zināt, kādi draugi ir Jūsu bērnam, vai bērnam ir hobijs, vai bērnam ir pietiekoši aizņemts viņa brīvais laiks, vai viņš tiek galā ar psiholoģisko slodzi skolā, klasē, ar mobingu.
Vecākiem ir vajadzīgs laiks, lai redzētu, kas notiek ar viņu bērnu. Bērnam ir jābūt noteiktiem pienākumiem mājās, kas veicami kā ikvienam ģimenes loceklim, jāseko personīgai higiēnai. Ir svarīgi, lai bērnam/pusaudzim būtu uzticības persona, tas varētu būt krustvecāks vai kāds no vecvecākiem, vai kāds cits pieaugušais cilvēks, ar kuru var izrunāt visas pat intīmākās problēmas, jo neziņa, depresija, trauksme arī tas ir viens no iemesliem kāpēc bērns grib pamēģināt apreibinošās vielas, izmainīt savu psihi.
Jā, audzināt bērnu, atrast to labāko ceļu, kas izvestu viņu caur šiem dzīves sarežģījumiem, nav vienkārši. Mēs, pieaugušie varam palīdzēt viņam atrast īstos vārdus, lai pateiktu “NĒ!” visam, kas izmaina viņa psihi, deformē pasaules uztveri, visām kaitīgām, veselību postošam vielām, un pašiem būt par piemēru ar savu stingro nostāju pret smēķēšanu, alkoholu, narkotikām jebkurā vietā un laikā. Prasme mācīties, atrast hobiju, būt atbildīgam par saviem pieņemtajiem lēmumiem, un tad mūsu skolas/studiju gaitas būs veiksmīgas. Lai mums visiem kopā izdodas!


Back to top