Ludmila Vasiļjeva: sievietes fiziskā veselība ir tieši saistīta ar sievietes psiholoģisko

2017. gada janvārī Daugavpils reģionālās slimnīcas Dzemdību nodaļā parādījās savs psihologs. Tajā pašā laikā šeit tika atvērta “Māmiņu skola” un “Māmiņu klubs”, tika izstrādāta īpaša apmācības programma, kā arī grūtniecēm tika izveidota iespēja konsultēties ar speciālistiem. Jāatzīmē, ka psihologa pakalpojumi sievietēm (pirmsdzemdību un pēcdzemdību periodā) un viņu ģimenēm ir bezmaksas, atšķirībā no citām Latvijas pilsētām.
Pēc Sieviešu klīnikas izveidošanas 2018. gada septembrī psihologa funkcijas paplašinājās – tagad palīdzību varēja saņemt ne tikai grūtnieces un tikko dzemdējušas sievietes, bet arī Ginekoloģiskās nodaļas pacientes. Jāatzīmē, ka pats šādas personāla vienības pastāvēšanas fakts pozitīvā ziņā izceļ DRS citu dzemdību namu valstī vidū, izņemot dažas privātas ārstniecības iestādes.

Kad neiztikt bez psihologa
Jau trešo gadu (kopš personāla vienības izveidošanas) DRS Sieviešu klīnikas psiholoģe ir Ludmila Vasiļjeva. Psihologa palīdzība mēdz būt nepieciešama jebkurai sievietei, kas ir uzņemta slimnīcā – nav nozīmes, vai tā ir saistīta ar grūtniecību vai slimību. Sievietes fiziskā veselība ir tieši saistīta ar psiholoģisko stāvokli, jo jebkura slimība maina attieksmi pret pasauli. Galu galā nācijas, visas tautas veselība ir atkarīga no tā, cik vesela ir sieviete.
Grūtniecības un bērna piedzimšanas laikā topošajiem vecākiem bieži ir satraukums un bailes, ir daudz jautājumu par to, ko drīkst un ko nē. Nestabils emocionālais stāvoklis, aizkaitināmība un garastāvokļa svārstības ģimenē var izraisīt strīdus un nesaprašanos. Viena no visbiežāk sastopamajām grūtnieču problēmām ir bailes, kuras saistītas ar grūtniecības un dzemdību norisi, satraukums par bērnu un viņu pašu veselību.
Atsevišķa psiholoģiska problēma, par laimi, ne tik izplatīta, ir bērna zaudēšana – pat ja tā notiek agrīnā stadijā. Sieviete var gūt nopietnu psiholoģisku traumu, kurai ir ilglaicīgas sekas līdz pat psiholoģiskai nespējai panākt grūtniecības iestāšanos nākotnē.
Psihologa kabinetā notiek arī agrīna mazuļa diagnostika – papildus mazuļa pārtīšanas galdam un lielajam galdam, pie kura tiek veikta apskate, ir arī mājīgs mīkstais stūrītis, kas veicina mierīgas sarunas norisi. Ir rotaļlietas un nepieciešamais aprīkojums. Gaisotne kabinetā kopumā ir ērta un komfortabla.

Dzemdības – psiholoģisks process
Sievieti uztrauc tas, kā viņa pārcietīs sāpes dzemdību laikā, vai ar mazuli viss būs kārtībā. “Nav jēgas cīnīties ar racionālām bailēm,” saka L. Vasiļjeva.  “To var izmantot kā labu pamatu, lai rūpētos par sevi un savu bērnu. Sieviete lieku reizi neriskēs, apmeklēs ārstus, veiks visas analīzes – šādas bailes pildīs aizsargfunkciju. Mēs cenšamies kliedēt neracionālas bailes – tās rada informācijas trūkums”.

Neaizstājams ir psiholoģiskais atbalsts dzemdību laikā. “Dzemdības daudzējādā ziņā nav tik daudz fizioloģisks, bet gan psiholoģisks process, to veiksmīga norise ir atkarīga no sievietes noskaņojuma,” uzskata L. Vasiļjeva. Šajā ziņā Daugavpils ir unikāla – medicīnas psihologs var būt klāt dzemdībās un palīdzēt sievietei reālā laika režīmā, jebkurā diennakts stundā.
Sievietei nevajadzētu baidīties no dzemdībām, viņai ir jāsaprot, kā šajā laikā darbojas viņas smadzenes. Par dzemdību procesu atbildīga ir galvas smadzeņu zemgarozas struktūra, kur bāzējas instinkti. Sievietei vajadzētu uzticēties saviem instinktiem, savam ķermenim.
Lai mierīgi un veiksmīgi dzemdētu, vienkārši nav jādomā, nav jāracionalizē katrs mirklis. Smagāk ir tām sievietēm, kuras ir noslogojušas atmiņu ar lielu daudzumu informācijas un pastāvīgi cenšas analizēt, kas notiek konkrētā brīdī, kā rīkosies ārsti. Situāciju neuzlabo arī bailes, kuras laiku pa laikam saasina plašsaziņas līdzekļi, cītīgi analizējot negatīvos faktus un parasti neko neziņojot par ārstu un vecmāšu veiksmīgo ikdienas darbu.
“Saskaņā ar franču zinātnieka, ārsta-akušiera viedokli, optimālā vieta bērna piedzimšanai ir aptumšota istaba, kas apšūta ar mīkstiem paklājiem, ar vannu-dušu un virvēm atbalstam, kā arī pilnīgs klusums; šādā vietā sieviete varēs iedziļināties sevī un saprast, ka notiekošais ir dabisks, naturāls process,” saka L. Vasiļjeva. “Francijas zinātnieki ir aprēķinājuši, cik kaloriju sieviete patērē dzemdību laikā – apmēram tikpat, cik vīrietis, kurš izkrauj vagonu kartupeļu. Dzemdības, protams, ir sāpīgas, taču šīs sāpes ir ciešamas, un tās ir jākontrolē.”

Tētis bieži tiek aizmirsts
Vai tēviem ir nepieciešama psiholoģiska palīdzība? L. Vasiļjeva uzskata, ka tā ir ļoti nepieciešama. Bieži nodarbības “Māmiņu skolā” ir kā ģimenes konsultācija, uz kuru kopā ar māmiņām ierodas tēti. Jauna ģimenes locekļa parādīšanās var izprovocēt attiecību, kā starp laulātajiem, tā arī starp citiem ģimenes locekļiem, bojāšanos, tāpēc jāzina, kā izvairīties no problēmām.
“Gatavojoties dzemdībām, galvenā uzmanība tiek pievērsta sievietei, bet, kā vajadzētu izturēties vīrietim, tiek runāts ļoti maz,” saka L. Vasiļjeva. “Tētis bieži tiek aizmirsts.” Pēdējā laikā tēvi arvien biežāk vēršas pēc padoma. “Māmiņu skolā” viņiem tiek organizēta atsevišķa lekcija (lai arī tēti var apmeklēt arī citas nodarbības). Ir grupas līdz pat diviem desmitiem tētu – viņiem visiem ir nepieciešams emocionāls atbalsts.
“Galu galā, parasti, neviens nejautā tētim, kā viņš jūtas dzīvesbiedres grūtniecības laikā, bet uz vīrieti jau kopš pirmajām dienām gulstas liela atbildība,” saka L. Vasiļjeva.
Sieviešu klīnikā griežas arī to pacienšu vīri, kuras tiek novērotas Sieviešu klīnikā.

Atbalsts nepieciešams visai ģimenei
Psihologs palīdz sagatavoties ģimenei jauna ģimenes locekļa parādīšanās brīdim, tas ir īpaši svarīgi, ja pārim jau ir bērni. Standarta iemesls palīdzības meklēšanai ir citā laulībā dzimušu bērnu esamība. Vecākus interesē tas, kā sakārtot savstarpējās attiecības, nodibināt emocionālu saikni ar jaunu ģimenes locekli.
Vēl viena problēma ir vecāko bērnu greizsirdība, nevēlēšanās palīdzēt vecākiem audzināt mazuli. “Ir svarīgi saprast, ka neatkarīgi no tā, kurš pēc skaita ir bērns, pēc viņa piedzimšanas ģimenes struktūra uzreiz mainās,” uzsver L. Vasiļjeva.
Dažreiz psihologam tiek jautāts, kā sagatavot mājdzīvniekus mazuļa parādīšanās brīdim. Suņi un kaķi var izjust stresu, pamanot parasti tiem veltītās uzmanības trūkumu. Visiem ģimenes locekļiem obligāti ir jāatrod laiks, kuru veltīt mājdzīvniekam – tam jāsaprot, ka bērns nav konkurents.


Back to top