Laboratorija

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt.

E-pieraksts

Dzelzs

TESTA APRAKSTS

PACIENTA SAGATAVOŠANA

INDIKĀCIJAS

REZULTĀTU INTERPRETĀCIJA

Nozīmīgs mikroelements, kurs piedalās skābekļa apritē organismā. Dzelzs ietiplst hemoglobīna, mioglobīna, citohromu, dažu fermentu sastāvā (katalāze, mieloperoksidāze).

Dzelzs piedalās porfirīna metabolismā, kolagēna sintēzē, imunitātes darbībā.

Organismā nonāk ar uzturu. Produktos dzelzs var būt hēma veidā (gaļa, zivis) un ne-hēma formā (dārzeņos un augļos). No pārtikas tievajā zarnā tiek uzņemti tikai 10-15% dzelzs.

Kopējais dzelzs daudzums organismā ir 4-5 g. Apmēram 70% organismā atrodas hemoglobīnā, 5% – mioglobīnā, 20% tiek uzkrāti aknās, liesā, kaulu smadzenēs kā šķīstošais feritīns un nešķīstošais hemosiderīns. Dzelzs uzsūkšanu regulē zarnu epitēlijs. No epitēlija dzelzi savāc transferīns. Organismā dzelzs nekad nepaliek nesaistīts, vienmēr ir saistīts ar kādu olbaltumvielu.

Dzelzs koncentrācija serumā atkarīga no kuņģa zarnu trakta uzsūkšanas spējam, krājumiem, hemoglobīna sintēzes un sadalīšanās procesiem, ka arī no zudumiem.

Neskatoties uz daudziem faktoriem, kas ietekmē dzelzs līmeni serumā (grūtniecība, dzimums, vecums, diennakts laiks un c.), tās noteikšana ir svarīga anēmiju diferenciāldiagnostikai un ārstēšanas monitorēšanai.

Vēlams analīzes nodot no rīta uz tukšu dūšu (pēc 8-14 stundu badošanās perioda). Vai arī dienas laikā nogaidot 4 stundas pēc vieglās maltītes.

Ūdeni dzert atļauts.

Iepriekšējā dienā vēlams samazināt fizisko un psihoemocionālo slodzi. 

Ieteicams sākot no iepriekšējā vakarā nelietot alkoholu.

Lai rezultāti būtu ticami, dzelzs noteikšanu labāk veikt pirms dzelzs preparātu terapijas uzsākšanas vai arī 5-7 dienām pēc pabeigšanas. Ja pacientam bija asiņu pārliešana, tad izmeklējumu jānozīmē ne ātrāk ka pēc dažām dienām.

 

Dzelzs līmenis mainās diennakts laikā (no rīta ir visaugstākais līmenis). Ir atkarīgs no dzimuma un vecuma. Jaundzimušajiem pirmajā dzīves stundās novēro dzelzs kritumu. Vidējais dzelzs līmenis serumā sievietēm ir zemāks nekā vīriešiem, bet ar vecumu abiem dzimumiem šīs līmenis samazinās. Sievietēm dzelzs koncentrācija ir atkarīga no dzimumcikla laika (maksimālo līmeni novēro luteīnā fāzē, bet zemāko – pēc mēnešreizēm).

Miega traucējumi, stress, pārāk liela fiziskā slodze samazina dzelzs līmeni serumā.

Grūtniecības laikā dzelzs līmenis samazinās, īpaši izteikti 2.grūtniecības trimestrī (veidojas dzelzs uzkrājumi auglim).


Back to top