Jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļa – SIA “DRS” Sieviešu klīnikas lepnums

SIA “Daugavpils reģionālā slimnīca” Sieviešu klīnikas vecākajai neonatoloģei Gaļinai Oleinikovai Daugavpils ir dzimtā pilsēta.  “Man nekad nav bijusi doma strādāt kaut kur citur, es biju plānojusi atgriezties strādāt Daugavpilī, jo izaugu šeit, un pilsēta man vienmēr ir patikusi. Mani vecāki arī ir ārsti, un par profesijas izvēli nebija nekādu šaubu.  Vienmēr esmu gribējusi būt tikai bērnu ārsts”, stāsta G.Oleinikova.

Izvēlēties specializāciju palīdzēja prakse: mācības pediatrijas fakultātē paredzēja ārsta praksi pēc 5. kursa, tostarp arī dzemdību namā. 1994. gadā G. Oleinikovai piedāvāja strādāt neonatologa specialitātē Daugavpils dzemdību namā. Tādējādi 2019. gada 12. jūlijā ārste atzīmēja darba cēlajā jomā ceturtdaļgadsimta jubileju.

Neonatologs ir ārsts, kurš palīdz jaundzimušajiem bērniem adoptēties jaunai dzīvei pirmajās 28 dienās. Lai kļūtu par tādu, ārstam vispirms jāiemācās novērtēt vesela bērna stāvokli – tikai tad viņš var noteikt, kas kuram bērnam kait. “Jaundzimušie bērni nevar runāt par to, kas viņiem sāp,” skaidro G. Oleinikova. “Mēs to nosakām pēc reakcijām, kliedziena rakstura, izmantojot taktilos izmeklējumus un ne tikai.”

Nedaudz vēstures

Līdz 1995.gadam priekšlaicīgi dzimušie bērni ar jebkura veida problēmām tika nogādāti Rīgā. Laiks, kurš zaudēts transportēšanai var nelabvēlīgi ietekmēt bērna stāvokli. Kopš 1995. gada Daugavpils dzemdību namā ir parādījies aprīkojums, kurš  nepieciešams jaundzimušo intensīvajai terapijai. Protams, aprīkojums nebija tik pilnvērtīgs kā tagad, taču bija jau inkubatori priekšlaicīgi dzimušiem bērniem, aparāti plaušu ventilācijai, un notika personāla apmācība.

Ilgstoša jaundzimušo ārstēšana Daugavpilī toreiz nenotika – pamatā tika sniegta nepieciešamā pirmā palīdzība, pēc kuras bērns tika sūtīts uz perinatālo centru. Tajā pašā 1995. gadā Latvijā sāka darboties perinatālie centri, par pilsētu – kandidāti uzskatīja arī Daugavpili, tomēr teritoriāli uzvarēja Jēkabpils, kas bija tuvāk Rīgai un no kuras trīs Latgales slimnīcas – Daugavpils, Preiļu un Rēzeknes – neatradās pārāk tālu.

Šodien

Mūsdienās intensīvās terapijas nodaļa izskatās savādāk – tur aprīkojums ir pilnībā mainījies. Lielākā aprīkojuma daļa tika iegādāta 2011. gadā, pārceļoties uz ēku, kur tagad atrodas Sieviešu klīnika, aprīkojums tiek pirkts arī tagad. Rezultātā var apgalvot, ka ne visos Latvijas perinatālajos centros ir tik daudz speciālā aprīkojuma, cik ir mūsu intensīvās terapijas palātā – vismaz tas ir pilnībā pietiekams šobrīd dzimstošo bērnu skaitam. Ir 4 aprīkotas vietas (2 priekšlaicīgi dzimušiem zīdaiņiem un 2 laikā dzimušiem), lai arī šo skaitu vajadzības gadījumā var palielināt.

“Dažkārt palāta stāv tukša pat divus mēnešus pēc kārtas, par ko mēs priecājamies – jo tas nozīmē, ka bērni piedzimst veseli, dažreiz visas brīvās vietas ir aizpildītas,” skaidro G. Oleinikova. Jāatzīmē, ka Latvijā ir tikai viens neonatālais centrs – tas darbojas uz Bērnu klīniskās slimnīcas bāzes Rīgā, un tur ir pieejami visi bērnu speciālisti.

Bērna veselība ir prioritāte

Ja bērns ar pataloģiju piedzimst parastā dzemdību nodaļā, tad tiek izvērtēta šīs dzemdību nodaļas spēja palīdzēt bērnam. Pirmā palīdzība jāsniedz visur, un pēc tam, ja nepieciešams, bērns ir jānosūta uz augstāka līmeņa iestādi atkarībā no pataloģijas. Piemēram, priekšlaicīgi dzimušam bērniņam, kurš dzimis pirms 28. grūtniecības nedēļas, ir jāatrodas tikai Rīgas neonatālajā centrā.

Daugavpilī parasti palīdzību sniedz bērniem, kas dzimuši 32. grūtniecības nedēļā un vēlāk. Tomēr konkrētā mazuļa veselība vienmēr ir vissvarīgākā. Ja transportēšanai kādu iemeslu dēļ var būt maz jēgas, tad bērns tiks aprūpēts mūsu Sieviešu klīnikā. Šajā gadījumā papildu pluss būs tas, ka līdzās bērnam atradīsies māte, bet viņa nevarētu viņu pavadīt, ja bērns tiktu nosūtīts uz augstāka līmeņa medicīnas iestādi.

Sieviešu klīnikā neonatologi ir pastāvīgā gatavībā: viens strādā pamata laikā, no pulksten 8:00 līdz 16:00, otrs stājas dežūrā no pulksten 16:00 līdz 08:00.

Dzemdēt brauc no tālienes

Bieži vien jaundzimušo pataloģijas ir saistītas ar māšu veselības stāvokli. Tajā pašā laikā ginekologi sāka veltīt vairāk laika grūtnieču izmeklēšanai un novērst to, kas iepriekš kļuva redzams tikai piedzimšanas brīdī. Daudzas pataloģijas, kas agrāk bija diezgan izplatītas, tagad ir ļoti reti sastopamas, pateicoties labai diagnostikai un grūtnieču novērošanai.

DRS Sieviešu klīnikā, kura var pamatoti lepoties ar savu tehnisko aprīkojumu un kvalitatīviem, pieredzējušiem speciālistiem, var vērsties jebkura Latvijas iedzīvotāja, šim nolūkam viņai nav obligāti jābūt deklarētai mūsu reģionā. Vairākas reizes Daugavpilī dzemdēja pat ārzemnieces, tostarp arī Ukrainas pilsones.

Šādas tehnikas nekur citur reģionā nav

Aparatūras kvalitāte intensīvās terapijas nodaļā ir augstā līmenī, tādas nav nekur citur reģionā – līdz pašai galvaspilsētai. Pat Rīgas dzemdību namā nav tādas analīžu, izmeklējumu pieejamības dežūras laikā kā DRS Sieviešu klīnikā.

“Mums ir 90% no tā, kas ir augstāka līmeņa iestādēs. Aprīkojuma ziņā mēs daudzējādā ziņā pārspējam jebkuru perinatālo centru, un kopumā mēs daudz neatpaliekam konsultatīvo  izmeklējumu, bērna vajadzībām nepieciešamo analīžu un mobilās rentgena iekārtas esamības ziņā. Varbūt vienīgi perinatālajam centram ir lielāka pieredze, ”skaidro G. Oleinikova. Inkubatori, kuros tiek aprūpēti  priekšlaicīgi dzimušie bērni, ir amerikāņu ražojuma, tās pašas kategorijas, kā perinatālos centros.

Saskaņā ar G. Oleļņikova teikto, Sieviešu klīnikas pacienti šodien ir labi nodrošināti ar zālēm. Palātas ir ērtas, ar visām nepieciešamajām sanitārajām ērtībām. Lai emocionāli pārslēgtos, sievietes var atnest savu datoru. Protams, māmiņām ne par ko nav jāmaksā – valsts programma sedz visus izdevumus (izņemot gadījumus, kad tiek pieprasīti papildus pakalpojumi, piem., atsevišķa palāta, pavadošās personas atrāšanas stacionārā u.t.t.)

Paaudžu maiņa

Šobrīd visvairāk pietrūkst cilvēku. Daugavpilī nav bērnu kardiologa, līdz ar to ir problēmas ar ehokardiogrāfijas veikšanas nodrošināšanu. Bet tas ir sāpīgs jautājums ne tikai mūsu pilsētā, reģionos vispār nav bērnu kardiologu, izņēmums ir tikai Rīga. DRS Sieviešu klīnikā problēma tiek risināta, piesaistot “pieaugušo” kardiologu.

“Gribētos redzēt jaunas māsas, ārstus – paaudžu maiņu. Tomēr tas ir ļoti grūti – strādāt ar bērniem, kuri atrodas starp dzīvību un nāvi, un tieši tas, ka viņiem tiek nodrošināta pareiza pirmā palīdzība, dod viņiem brīvbiļeti viņu turpmākai dzīvei, ”uzsver G. Oleinikova.

Mūsdienās DRS strādā 4 neonatologi, turklāt studijas turpina divi rezidenti.


Back to top