I. Gailevičs – radiologs diagnosts, kurš piedalās insulta ārstēšanā

No 2020. gada maija Daugavpils reģionālajā slimnīcā sāka strādāt jauns ārsts – radiologs diagnosts Igors Gailevičs. Radiologs – diagnosts ir speciālists, kurš veic radioloģiskus izmeklējumus, atpazīst, novērtē, kritiski analizē un pareizi interpretē dažādu orgānu un sistēmu patoloģiskos radioloģiskus simptomus.

I. Gailevičs ir daugavpilietis, pēc mācību pabeigšanas Rīgā nolēma atgriezties dzimtajā pilsētā. Daugavpilī dakterim bija prakses vieta, šeit viņš tagad arī strādā.

Radiologs savā darbā pielieto mūsdienīgas diagnostikas metodes: datortomogrāfiju, magnētiskās rezonanses tomogrāfiju, rentgenogrāfiju, rentgenoskopiju un USG. I. Gailevičam ir arī mobilās diagnostikas iemaņas, izmantojot USG – kas ir pietiekami unikāls visa reģiona mērogā.

Viena no jaunā ārsta darbības jomām ir savlaicīga insulta seku novēršana. Insults ir viena no lielākajām sabiedrības veselības problēmām visā pasaulē. Tas ir visizplatītākais pieaugušo invaliditātes iemesls, otrais galvenais nāves cēlonis pasaulē un otrais visbiežākais demences cēlonis.

“Ir ļoti svarīgi sniegt palīdzību ārkārtas situācijā. Viens no šādiem gadījumiem ir insults. Tāpēc gan pašiem cilvēkiem, kuri ir riska grupā, jārūpējas par savu veselību, gan tuviniekiem jābūt uzmanīgiem pret sev tuvu cilvēku veselību. Par notikušo insultu liecina vājums ekstremitātes, runas traucējumi, mutes kaktiņu nolaišana, spēcīgas galvassāpes, hipertoniskā krīze. Visi šie simptomi norāda uz nepieciešamību nekavējoties izsaukt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādi”, – norāda I. Gailevičs.

Insulta gadījumā visbiežāk veidojas nosprostojumi kādā no smadzeņu asinsvadiem: emboli ( t.s. trombi) neļauj asinīm piekļūst galvas smadzenēm. Jo ilgāks laiks paies līdz palīdzības sniegšanas, jo vairāk neironu atmirs. Radiologs kopā ar invazīvo kardiologu noteic embola atrašanās vietu (asinsvados ievadot kontrastējošo šķidrumu) un tad pielieto trombektomijas metodi – ievada asinsvadā speciālo katetru un izņem trombu, atbrīvojot asinsvadu brīvai asins cirkulēšanai.

I. Gailevičs uzsver, ka savlaicīga trombektomija ļauj atgūt daļēji paralizētam cilvēkam spēju kustēties un atgriezties pie normālas dzīves.

2000. gadā arī Latvijā sākta Insulta vienību tīkla organizēšana, un tas darbojas Rīgā, Daugavpilī, Valmierā, Ventspilī un Liepājā, nodrošinot specializētu ārstēšanu atbilstošā reģiona pacientiem. No pagājušā gada maija Daugavpilī 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā strādā Angiogrāfijas laboratorija, kas sniedz palīdzību visas Latgales iedzīvotājiem.

Izņemtais trombs aptuveni centimetra garumā