DRS Otolaringoloģe R. Vīksne atgādināja par ausu slimību profilaksi

3.martā tiek atzīmēta Pasaules dzirdes diena. Par to, kā saglabāt labu dzirdi, stāstīja Daugavpils reģionālās slimnīcas otolaringoloģe Renāta Vīksne.

Cik otolaringologu šobrīd strādā DRS?

Dr. R.Vīksne, Dr. R.J.Vīksne, Dr. J.Starinska

Bez manis 3. ķirurģijas nodaļā par ārstiem speciālistiem strādā otolaringologi- Rūdolfs Jānis Vīksne un Jūlija Starinska. Ārste Inna Šenkeviča slimnīcā nodarbojas ar konsultatīvām darbībām – viņa lielākā mērā palīdz bērniem. Visi LOR veic ambulatorās pieņemšanas.

Kādi profilakses pasākumi jāveic, lai izvairītos no dzirdes problēmām?
Ausis jāsargā no ļoti skaļām skaņām, ilgstoša trokšņa un tāpēc jācenšas ilgstoši neuzturēties trokšņainā vidē. Nenodarboties ar šaušanu bez īpašas aizsardzības, koncertos neizvēlieties vietas pie skaļruņiem. Ja vedam bērnu uz koncertu, hokeju vai spīdveju, jādomā par to, ka aplausu laikā būtu liels troksnis, un bērnam labāk uzreiz uzlikt pret troksni aizsargājošas austiņas – kā likums, tos nodrošina pasākuma organizatori.
Tāpat jāpadomā, cik ilgi un kādā skaļumā klausāmies mūziku ar austiņām, un kādas mums ir austiņas. Būtu vērts netaupīt, bet pirkt labas, kvalitatīvas, vislabāk lielas austiņas, kas pilnībā aizsedz ausi un ir ar trokšņu slāpēšanu, bet ne tās, kuras tiek ievietotas auss kanālā. Šajā gadījumā mūzika skanēs skaidri, un jums nebūs jāpalielina skaļums. Kopumā klausoties mūziku nevajadzētu iestatīt maksimālo skaļumu, iesakām telefonā vai datorā izmantot 60% no maksimālā skaļuma, lai tas nepārsniegtu 80 decibelus.
Jo skaļāka mūzika, jo īsākam jābūt klausīšanās laikam, tad netiek bojāts dzirdes nervs, necieš iekšējā auss. Jāatceras, ka dzirdes zudums dažkārt ir neatgriezenisks – rodas dzirdes zudums, kas jākoriģē ar dzirdes aparātiem.
Ja dzirdes aparātu izrakstījis ārsts, tad tas ir jānēsā – tas nebojā dzirdi, tieši otrādi, uzlabo – tāpat kā pareizi izvēlētas brilles uzlabo redzi. Cilvēki, kuri slikti dzird un nevalkā dzirdes aparātus, jo jūtas neērti, ka kaut ko nedzirdēs un bieži nevēlas sazināties. Jums ir jāpierod pie dzirdes aparāta (pirmās dienas var būt neērti) un jāvada aktīva sabiedriskā dzīve, nevis jāizolē sevi no sabiedrības. Ierīces ir dažādas, var nopirkt tādas, kuras liek auss kanālā – tās kopumā ir neredzamas.

Kas jāzina par ausu higiēnu ?
Pirmkārt, ausis nedrīkst tīrīt ar vates kociņiem. Tie domāti grima uzklāšanai. Ar vates kociņu auss sērs tiek iebīdīts dziļāk auss ejā, kā rezultātā izveidojas ļoti blīvs sēra korķis tuvu bungplēvītei – no tā pēc tam atbrīvoties ir ļoti sarežģīti.
Arī ārējās auss ejas iekaisums dažkārt rodas no ausu tīrīšanas ar kosmētiskajiem vates kociņiem. Ar vates kociņu viegli noberzt auss ejas ādu, radot mikroplaisas, caur kurām iekļūst infekcija – auss sāk sāpēt, tā šķiet aizlikta.
Tāpēc, mazgājot galvu, pietiek paberzt ārējās auss eju ar pirkstiem – tiktāl, cik iet iekšā mazais pirkstiņš (tieši tas ir drošs dziļums). Pēc mazgāšanās ausis nosusina ar dvieļa stūrīti. Normālā stāvoklī auss ejas aizsprostojums neveidojas – sērs iznāk pats, bet tā daudzums cilvēkiem var būt atšķirīgs.
Daba jau ir izlēmusi mūsu vietā. Ādas šūnas virzās no bungplēvītes centra uz perifēriju un pa auss eju uz ārpusi, atdaloties tās izgrūž sēru, bet ,ja veidojas sēra korķi, tie ir jātīra ārstam.

Ko darīt, ja tomēr rodas problēmas?
Ja rodas problēmas, vēlams vispirms sazināties ar ģimenes ārstu. Sākotnēji terapiju var uzsākt ģimenes ārsts, nepieciešamības gadījumā ģimenes ārsts izsniegs nosūtījumu pie speciālista.
Ja jūs ārstējas, bet auss turpina tecēt, sāpēt un nedzird, jānāk uz apskati pie LOR, jo ļoti svarīgi ir zināt, kā izskatās auss kanāls, bungādiņa, jāpārbauda dzirde, jo ir dažādi dzirdes zuduma veidi un stadijas.
Nav nepieciešams pašārstēties – ausīm īpaši nepatīk, ja tajās pilina ūdeņraža peroksīdu, borskābes šķīdumu, ieliek ķiploku vai ģerānijas lapas. Jāizvairās no kompresēm, piemēram, spirta kompresēm, jo spirts sadedzina ādu, un stāvoklis var pasliktināties.

Kādus pakalpojumus šobrīd DRS otolaringologi piedāvā pacientiem ar dzirdes traucējumiem?
Mēs konsultējam visus pacientus, kuri vēršas pēc ambulatorās palīdzības – vairākas problēmas var tikt atrisinātas tieši vizītes laikā, piemēram, sēra korķa izņemšana. Nodrošinām arī medicīnisko aprūpi un nepieciešamības gadījumā arī ķirurģisku ārstēšanu.
Tiek veiktas operācijas bungādiņai, novēršot tās perforāciju. Hroniska vidusauss iekaisuma gadījumā ir indicētas vidusauss operācijas, veicam dzirdes kauliņu protezēšanu. Ja nepieciešams, tiek nodrošināta tympanostomija (vidusauss drenāžas ievietošana).
DRS ir audiometrijas kabinets, kurā varat pārbaudīt dzirdes asumu un noteikt, vai ir nepieciešams dzirdes aparāts.


Back to top