DRS Onkoķirurģijas nodaļā notika krūšu rekonstrukcijas operācijas

Nesen Daugavpils reģionālajā slimnīcā notika mūsu reģionam unikālās operācijas – krūšu rekonstruktīvās operācijas. Rekonstrukcijas operācijas kļuva iespējamas, pateicoties DRS dalībai jaunā valdības programmā, kuras mērķis ir atbalstīt un finansēt šīs operācijas. Par krūšu rekonstruktīvām operācijām pastāstīja Onkoķirurģijas nodaļas vadītājs Iļja Ratiani.

–Pastāstiet, lūdzu, par nesenajām krūšu rekonstrukcijas operācijām – kā tās notika?
Sākotnēji jāpiemin, ka krūšu rekonstrukcijas operācijas valsts programmas ietvaros tiek apmaksātas tikai no 2022. gada.
Šī gada maijā DRS Onkoķirurģijas nodaļā kopā ar plastiskās ķirurģijas profesoru Eduardu Jurševiču un rezidentu Kirilu Jurševiču tika veiktas 4 krūšu rekonstrukcijas operācijas. No tām trīs rekonstrukcijas notika ar ekspandera lietošanu – sievietēm, kurām iepriekš bija veikta mastektomija. Un viena operācija – vienmomenta mastektomija, kam sekoja krūts rekonstrukcija, izmantojot implantu.
Pats procedūras process sākas ar pacienta izmeklēšanu kopā ar plastikas ķirurgu. Turklāt izmantotais ekspanders vai implants tiek izvēlēts individuāli atbilstoši konkrētas sievietes parametriem. Tad notiek operācija. Ir vērts atzīmēt, ka kopumā operācija pacientam notiek viegli, un pēc 3-5 dienām paciente jau var atgriezties ierastajā dzīves ritmā. Turpmākā pacientu novērošana tiek veikta pie mums, Onkoķirurģijas nodaļā.

–Kāpēc šāda veida operācijas ir unikālās priekš DRS? Vai tās ir aktuālās mūsu reģionā?
Iepriekš šādas operācijas mūsu slimnīcā vēl nebija veiktas. Krūts vēzis ir viena no visbiežāk sastopamajām ļaundabīgajām slimībām sievietēm. Pēc mastektomijas pacientam dažreiz ir grūti pieņemt jauno ķermeņa formu. Pateicoties rekonstrukcijai, iespējams sasniegt ne tikai estētisku rezultātu, bet arī tikpat svarīgu sievietes psiholoģisko komfortu.

–Vai krūšu rekonstrukcijas operācijām ir blakusparādības?
Tāpat kā jebkura ķirurģiska iejaukšanās, šī operācija nav izņēmums. Ir iespējamas komplikācijas, taču tās ir diezgan reti. Runājot ar pacientiem, viņi saņem informāciju par komplikācijām un turpmāko rīcību to rašanās gadījumā. Atkārtoju, ka pēcoperācijas periodā ar pacientiem uzturam ciešu kontaktu un viņus uzraugām. Tas ir vienlīdz svarīgi, lai novērstu iespējamās komplikācijas.

–Vai šāda veida operācijas apmaksā valsts?
Krūšu rekonstrukcijas operācijas pilnībā apmaksā valsts. Šī programma tika izveidota sievietēm, kurām ir vai ir bijusi krūts noņemšanas operācija.

–Kāda rehabilitācija ir nepieciešama pēc krūts rekonstrukcijas operācijas?
Tāpat kā pēc jebkuras ķirurģiskas iejaukšanās, pacientam vairākas dienas jāatrodas slimnīcā. Pēc tam viņi ambulatori apmeklē ārstējošo ķirurgu.
Vidējais atveseļošanās laiks ir četras līdz sešas nedēļas. Šajā jutīgajā periodā ir svarīgi atturēties no pārmērīgas fiziskās slodzes, smagumu celšanas, kā arī censties izvairīties no pārslodzes.