DRS ārstes Renātas Klagišas pētījuma rezultāti publicēti starptautiskā zinātniskā žurnālā International Journal of Molecular Sciences

2022. gada 7. septembrī starptautiskā molekulāro zinātņu žurnālā International Journal of Molecular Sciences tika publicēts Daugavpils reģionālās slimnīcas LOR ārstes Renātas Klagišas un viņas zinātniskās komandas raksts “Mikroorganismu kolonizācijas, biofilmas veidošanās un antibakteriālās jutības analīze recidivējoša tonsilīta un peritonsilāra abscesa pacientiem”. Daktere R.Klagiša pastāstīja par raksta tapšanu un to, kāpēc ir svarīgs starptautiska žurnāla atzinīgs novērtējums:

“Es strādāju pie liela apjoma pētījuma, kas ir veltīts tonsilītiem. Es pētu “sliktos” mikrobus, kas dzīvo mandelēs, ierosina tonsilītus un slikti padodas antibakteriālai terapijai. Pacientiem tonsilīta recidīvu dēļ jālieto antibiotikas bieži līdz beigās pieņemts lēmums par labu operācijai – tonsilektomijai, savādāk iekaisumi atkārtojas vēl un vēl.

Es pētu mikrobu “rakstura īpašības” – kāpēc tie ir tik izturīgi pret antibiotikām; Viens no iemesliem ir mikrobu spēja producēt ap sevi gļotu apvalciņu. Tāds gļotu apvalciņš jeb biofilma pasargā mikrobu no ārējās vides iedarbības, arī no antibiotiķiem. Es pētu mikrobu spēju ražot biofilmas, mēru to izturību, mijiedarbību ar dažādiem antibiotiķiem. Laboratorijā biofilmas mēs krāsojām ar kristālvioleto krāsu, mērījām optisko blīvumu. Izteiktas biofilmas iekrāsojās tumši violetas, mērenas – gaiši violetas, vājas biofilmas neiekrāsojās (attēlā).

Pētījuma gaitā ir iegūts liels apjoms datu, rezultātu. Šī jau ir trešā publikācija, bet ļoti nozīmīga ar to, ka mēs publicējām lielu rezultātu apjomu un īpaša ar to, ka mūsu publikāciju ir pieņēmis un publicējis starptautisks un ļoti ietekmīgs žurnāls, ar ietekmes faktoru 6.2. Tas apstiprina to, ka mūsu pētījums tika veikts korekti, ka rezultāti ir aktuāli, interesanti citiem pētniekiem. Mūsu rezultāti ir lasāmi starptautiskā līmenī, ar tiem iepazīsies starptautiska līmeņa pētnieki. Tas ir liels gods un novērtējums.

Pētījuma praktiskā daļa notika Rīgas Stradiņa universitātes Bioloģijas un mikrobioloģijas katedrā. Pie pētījuma strādāja kolektīvs, kuram vēlos pateikties: mana darba vadītājām profesorei Jutai Kroičai un profesorei Ligijai Ķīsei, ārstam Kārlim Rācenim, docentei Artai Olgai Balode, laborantam Renāram Brokam. Tā ir zinātnieku komanda, pateicoties kurai, es varēju izstrādāt šādu publikāciju. Varu lepoties, ka darba gaitā esam izstrādājuši arī speciālu biopsijas adatu, ar kuru var paņemt paraugus no mandelēm, lai izmeklējumiem iegūtu pēc iespējas vairāk mandelēs mītošo “slikto” mikrobu. Izgudrojumam piešķirts Latvijas patents. Tie ir mūsu kopējā darba augļi. Es ļoti lepojos par mūsu sasniegumiem. Darbs protams joprojām turpinās.

Daugavpils reģionālā slimnīca sveic dakteri Renātu Klagišu un viņas komandu ar sasniegumiem un novēl panākumus turpmākajā darbā!

Par žurnālu: International Journal of Molecular Sciences ir starptautisks, recenzēts, brīvas piekļuves žurnāls, kas veltīts bioķīmijas, molekulārās un šūnu bioloģijas, molekulārās biofizikas, molekulārās medicīnas un molekulārās ķīmijas pētījumiem, tiek publicēts elektroniski, izdevējs Daudznozaru digitālās izdevniecības institūts (Multidisciplinary Digital Publishing Institute, MDPI). Žurnāls iekļauts tādās datubāzēs kā Scopus un PubMed. Ietekmes faktors 6.208.