DRS Angiogrāfijas laboratorija uzsākusi diennakts uzņemšanu pacientiem no visas Latgales

Dr. Deniss Vasiļjevs

Kopš šī gada maija sākuma diennakts režīmā darbojas Daugavpils Reģionālās slimnīcas Angiogrāfijas laboratorija, kas sniedz palīdzību visas Latgales iedzīvotājiem.

Izņemot DRS, šādas diennakts laboratorijas Latvijā ir tikai Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā un “Gaiļezerā”. Mediķi, ievadot kontrastvielu, nosaka trombu atrašanās vietu – jo ātrāk tas tiek izdarīts, jo lielākas pacientam, kurš pārcieš infarktu, izredzes izveseļoties.

Angiogrāfijas laboratorijā pastāvīgi dežurē invazīvā grupa, kurā ietilpst divas medmāsas un invazīvais kardiologs. Iepriekš šo speciālistu pakalpojumi bija pieejami tikai dienas laikā – trūka cilvēku un resursu. No slimnīcas puses laboratorijas darba laika pagarināšana kļuvusi par proaktīvu soli nākotnē. Šī mērķa sasniegšanai pēdējā laikā ir daudz darīts, tikuši rasti nepieciešamie līdzekļi.

24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā

“Šobrīd mēs strādājam 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā,” stāsta DRS Angiogrāfijas nodaļas invazīvais kardiologs Deniss Vasiļjevs. “Tas nozīmē, ka, ja kādu Latgales reģionā piemeklē akūts infarkts un pacientu operatīvi nogādā DRS, izveidojušā tromba ātra izņemšana var mazināt negatīvās sekas. Lai to izdarītu, ir jāatstrādā visa medicīniskās palīdzības ķēde, sākot jau ar pašu pacientu un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbiniekiem.”

Angiogrāfijas nodaļas darbs, ko vada Dr. Vladimirs Osipovs, kopumā ir tieši saistīts ar augstām tehnoloģijām – šeit ir daudz elektronikas, tāpēc ir svarīgi, lai personāls uzkrātu prasmes, strādājot ar specializētu tehniku un nerastos pārrāvumi.

Laboratorijas pastāvīga pieejamība ļoti daudz nozīmē pacientiem – sirds slimniekiem: ir infarktu veidi, kuros pilnībā tiek bloķēti asinsvadi un bez savlaicīgas palīdzības notiek sirds muskuļa atmiršana un, “labākajā” gadījumā, cilvēks paliek ar sirds invaliditāti. Laiks šajā gadījumā var būt izšķirīgs pa minūtēm. Agrāk, ja tāds pacients slimnīcā nonāca nakts laikā, viņam deva asinis šķīdinošus preparātus. Šāda ārstēšanas metode, kaut arī plaši izmantota, ir mazāk efektīva salīdzinājumā ar angioplastiju.

Šodien DRS ir iemācījušies izņemt trombus no lielajiem galvas smadzeņu asinsvadiem, tādējādi mazinot insulta radītās sekas.

Liels solis uz priekšu

“Invazīvās kardioloģijas speciālistu brigādes dežūra visu diennakti ir jaunums Latvijas reģionos, tā ar grūtībām tiek organizēta arī Rīgas universitāšu slimnīcās, bet ārpus Rīgas nekad nav tikusi nodrošināta,” atgādina Daugavpils Reģionālās slimnīcas valdes loceklis Grigorijs Semjonovs. “Tas, protams, slimnīcai rada lielu finansiālo slodzi, bet ir arī liels solis uz priekšu medicīnas pakalpojumu sniegšanas plānā un, galvenais, ātrākā pacientu stāvokļa stabilizēšanā.

Šādu soli jau sen bija plānojusi spert Veselības ministrija, taču traucēja resursu ierobežotība – gan finanšu, gan cilvēku. Un arī reģionālās slimnīcas pēc šāda pakalpojuma ļoti netiecās, jo neviena no tām to praktiski nevar atļauties.

Diemžēl mēs šajā ziņā esam donori – no vienas puses, arī mēs saskaramies ar resursu trūkumu, bet, no otras puses, tas ir solis pretī algoritmiem, ko nākotnē grasās ieviest Veselības ministrija. Attīstīties jebkurā gadījumā ir nepieciešams.”