Daugavpils Reģionālās Slimnīcas vecākais anestezeologs Daņila Garbuzs: “Mums ir labs materiālais resurss”.

Daņila Garbuzs – Daugavpils reģionālās slimnīcas Operāciju bloka vecākais anesteziologs. Šodien anestezioloģijas dienests ir Operāciju bloka struktūrvienība, un ārsti anesteziologi,reanimatologi piedalās katrā operācijā.

Kā tika ziņots plašsaziņas līdzekļos, 2019. gada augustā DRS tieši šo speciālistu trūkuma dēļ tika apturēta visu plānoto operāciju veikšana. Situācija lika varas iestādēm un sabiedrībai pievērst uzmanību medicīnas problēmām. Pateicoties DRS vadības enerģiskajai rīcībai, ar pilsētas varas iestāžu atbalstu problēma tika daļēji atrisināta. Protams, risinājums ir jārod arī valsts līmenī.

Kā kļūst par anesteziologu,reanimatologu

D.Garbuzs ir dzimis Daugavpilī, farmaceitu ģimenē. Kopš bērnības viņš interesējās par dabaszinātnēm, dabu un, pieaugot, viņš nolēma kļūt par ārstu. Viņš pabeidza medicīnas skolu Daugavpilī, pēc tam 6 gadus mācījās Rīgas Stradiņa universitātē, vēlāk 5 gadus bija rezidentūra Latvijas Universitātē. Jāatzīmē, ka papildus saņemtajai obligātajai izglītībai ik pēc pieciem gadiem katrs medicīnas speciālists iziet obligātu atkārtotu sertifikāciju, pirms kuras notiek kursi un konferences.

“Ārsta-anesteziologa vai māsas-anestezioloģes specialitāte nav īpaši populāra studentu vidū,” saka D. Garbuzs.  “Visi saprot, ka šie cilvēki rada anestēzijas stāvokli, taču viņu darba būtība nav pilnībā skaidra. Es aizgāju turp mācīties, jo mani interesēja darbs ar akūtiem neatliekamiem stāvokļiem, kad nepieciešama ātra palīdzība. ”

2012.gadā, tūlīt pēc rezidentūras, D. Garbuzs atgriezās dzimtajā pilsētā un sāka strādāt par anesteziologu,reanimatologu DRS.  “Man patīk  mans darbs, tu vari palīdzēt cilvēkam,” saka D. Garbuzs.

Rezidenti vēlas palikt

“Mēs cenšamies, lai operāciju zālēs šobrīd pastāvīgi atrastos četri anesteziologi: tie ir Tatjana Vinogradova, Ivans Dirmans, Artūrs Tjurins, bet kāda prombūtnes laikā kolēģus aizvieto anestezioloģijas un intensīvās terapijas nodaļas vadītājs – Anatolijs Turonoks,” stāsta D. Garbuzs. “Pie mums tagad brauc anesteziologi,reanimatologi no Rīgas – divi sertificēti ārsti, kuri šeit dežurē, bet dažkārt strādā arī dienā.  Turklāt, ir ļoti labi, ka slimnīcā ir parādījušies rezidenti, kuri specializējas anestezioloģijā un reanimatoloģijā. Tie ir jaunie ārsti, kuri 5 gadus apgūst specialitāti.  Rezidenti ir noslēguši ar slimnīcu līgumu – viņi vēlas palikt šeit strādāt, katrā gadījumā vismaz uz pieciem gadiem.

“Rezidences ziņā mēs esam izdevīgākā situācijā. Piemēram, Rīgas slimnīcās bieži vien ir pieci rezidenti uz vienu apmācošo ārstu; mums nav daudz rezidentu, tāpēc mūsu slimnīcā ārstam – iesācējam ir iespēja labāk apgūt savu specialitāti, iegūstot praktisko pieredzi,” uzsver D. Garbuzs.

Profesijas specifika

Rietumos anesteziologi un reanimatologi ir divas dažādas specializācijas, bet pie mums ir  vēsturiski izveidojies tā, ka ar cilvēku, kurš ir uz “kritiskās robežas”, strādā viens speciālists anesteziologs-reanimatologs.  Šī pieeja sevi attaisno: ja operācijas laikā pacientam pēkšņi kļūst slikti, reanimācijas darbības jāveic nekavējoties.

“Cilvēkam tiek radīts anestēzijas stāvoklis, un, cita starpā, anesteziologa uzdevums ir nodrošināt, lai pacients šajā stāvoklī varētu elpot. Šis ir viens no riskiem anestezioloģijā, kura sekas bieži vien ir negatīvas – kad pacienta anatomisko īpatnību, slimības  dēļ, ārstam ir grūti nodrošināt elpceļu caurlaidību. Mūsdienās, pateicoties modernajām palīgierīcēm, šis risks ir samazināts līdz minimumam, tomēr joprojām saglabājas, ” saka D. Garbuzs. – Starp citu, pastāv versija, ka tas izraisīja operācijas laikā mirušā slavenā kosmosa kuģu konstruktora Sergeja Koroļova nāvi, kuram ārsti anestēzijas laikā nespēja nodrošināt elpošanu.

Ārsts-anesteziologs ne tikai rada pacientam anestēzijas stāvokli, bet arī nepārtraukti uzrauga pacienta stāvokli visā operācijas laikā. Mūsu slimnīcā katrs anesteziologs piedalās apmēram piecās operācijās dienā, turklāt operācijas var būt dažāda ilguma, sarežģītos gadījumos – līdz trim stundām vai ilgāk.

Ārstam palīdz pieredzējušas māsas-anestezioloģes. Saskaņā ar mūsdienu prasībām, visas māsas ir sertificētas un regulāri iziet kvalifikācijas celšanas kursus. ”

Mūsu medicīnas aprīkojums atbilst standartam!

Anesteziologa,reanimatologa darbā liela nozīme ir medicīnas aprīkojumam. Šobrīd mūsu slimnīcā ir viss nepieciešamais, lai nodrošinātu drošu anestēziju. Piemēram, anesteziologu rīcībā ir pilnīgi jaunas anestēzijas iekārtas, kuras vēl nav pat gadu vecas. Ja nepieciešams, šīs ierīces nodrošinās plaušu ventilāciju pat ļoti sarežģītā situācijā, turklāt to gāzes patēriņš anestēzijai ir efektīvs, tādējādi ietaupot slimnīcas līdzekļus.

Kā tikt galā ar stresu

“Kopumā ārsta profesija ir viena no grūtākajām, jo ​​pacienta dzīvība un veselība ir atkarīga no tevis, tas ir īpaši raksturīgi anesteziologam,reanimatologam, kas strādā ar pacientu, kurš bieži atrodas uz dzīvības un nāves robežas,” saka D. Garbuzs. “Tikt galā ar stresu un saglabāt mieru man palīdz aktīvs dzīvesveids. Es, piemēram, jebkurā gada laikā uz darbu braucu ar velosipēdu (jāņem vērā, ka tagad velosipēdistu infrastruktūra ir uzlabojusies, un, ievērojot nepieciešamos drošības noteikumus, brauciens ir drošs pat ziemā). “Es nemudinu visus braukt ar velosipēdu, bet fiziskās aktivitātes, strādājot mūsu profesijā, ir vienkārši nepieciešamas!”

Anesteziologs neārstē!

“Mēs neārstējam, ārstēšanu veic ārsts – speciālists,” skaidro D. Garbuzs. “Anesteziologs aplūko pacienta problēmu kopumā, nekoncentrējoties tikai uz slimo orgānu. Viņam jānosaka, vai cilvēks var izturēt operāciju, kāda anestēzija ir piemērotākā šim pacientam un kā noritēs atveseļošanās pēc operācijas.

Cilvēks ir sarežģīts organisms, un mēs iedarbojamies tikai uz viņa fizisko daļu, bet psihiskā, garīgā daļa bieži paliek bez pienācīgas uzmanības. Lai gan tā to ir ne mazāk pelnījusi. ”

Perspektīvas

“DRS operāciju blokā ir iespējams veikt lielāku skaitu dažādu virzienu ķirurģisku operāciju,” rezumē D. Garbuzs. “Bet tam mums ir nepieciešami speciālisti, tostarp anesteziologi. Ir labi, ka darbs šajā virzienā ir aktivizējies: nāk jauni speciālisti. Es ceru, ka drīz mūsu slimnīca ievērojami paplašinās pacientiem sniegto pakalpojumu klāstu. “


Back to top