Baby-box – iespēja glābt dzīvību

Pirms vairākiem gadiem SIA “Daugavpils reģionālā slimnīca” Dzemdību nodaļā tika atvērts baby-box. Pēdējos divus gadus tas ir bijis tukšs, bet kopumā šeit tika atstāti 4 bērni, kas bija jaunāki par mēnesi. Tikai viens zīdainis tika atstāts ar zīmīti, kurā māte paskaidroja, ka viņa nevar audzināt savu bērnu. Neskatoties uz to, viņi visi – gan zēni, gan meitenes – īsā laikā tika veiksmīgi adoptēti.
Mazuļi nonāk baby-box dažādos veidos – kādu dzemdētāja atstāj Sieviešu klīnikā, kādu atnes “no malas”, un starp tiem, kurus atnes, bija ne tikai sievietes. Lai gan, protams, galu galā nav nozīmes tam, kurš atnesa mazuli. Starp klientēm ir arī tādas, kuras dzemdē, neatrodoties ārsta uzskaitē.
No juridiskā viedokļa baby-box atstāto bērnu ir vieglāk adoptēt. Tiklīdz mazulis nonāk baby-box , viņa māte automātiski zaudē visas tiesības. “Mēs nekavējoties informējam policiju un bāriņtiesu par to, ka mums ir šāds bērns,” stāsta Gaļina Oleinikova, DRS sieviešu klīnikas vecākā neonatoloģe. “Mēs dodam slēdzienu par to, cik vecs ir bērns.” Parastas atteikšanās no mazuļa gadījumā sievietei tiek noteikts pārbaudes laiks, bāriņtiesas pārstāvji ved sarunas ar viņu, jo dažkārt māte var mainīt savas domas.
No baby-box bērns tiek nodots Bērnu nodaļai – tur pie viņa ierodas jaunie vecāki. Latvijā ir rinda ģimeņu, kuras vēlas adoptēt mazuļus. Parasti jaunie vecāki bērnu paņem nedēļas laikā – viņš nenonāk bērnunamā.
Pirmais baby-box valstī tika atvērts 2009. gada septembrī Rīgā, VSIA “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca”, un pēc tam tie parādījās arī reģionos. Šajā laikā tajos tika atstāti 46 bērni.
Tā vai citādi, pateicoties baby-box, mums ir iespēja glābt kāda maza cilvēciņa dzīvību, ātri nodrošināt mazulim aprūpi un atrast ģimeni.