Ārste Diāna Pustovoitova: Sieviešu klīnika strādā vienā solī ar laiku

 

Diāna Pustovoitova, dzimusi Krāslavā, strādā par ginekoloģi, dzemdību speciālisti Daugavpils reģionālajā slimnīcā kopš 2004. gada un vada Sieviešu klīniku. Par sevi viņa stāsta: “Es pabeidzu 6 gadu pamatizglītības kursu un divus gadu internatūru – man bija jāizvēlas specializācija pirmajos 6 studiju gados. Ņemot vērā aizritējušo laiku, varu teikt, ka toreiz es nesapratu, ko šī profesija patiesībā nozīmē – bija kaut kādi jauneklīgi priekšstati, taču dzīve lika saskarties ar pavisam citām reālijām. Gadu gaitā es sapratu, ka nekļūdījos izvēlē. Kas labs ir šajā profesijā? Apzināšanās, ka tu kādam palīdzi. Ir pacienti, kuri atgriežas pie tevis, kuriem tu esi vienīgais, kurš var palīdzēt. ”
Kopš 2018. gada janvāra D. Pustovoitova vada DRS Dzemdību nodaļu. Sieviešu klīnika tika izveidota 2018. gada septembrī – Dzemdību nodaļai tika pievienota Ginekoloģiskā nodaļa, kā arī tika organizēts ambulatorais darbs – tika izveidots ginekologa ambulatorais kabinets, kur sievietes var ierasties uz pieņemšanu. Apvienotā struktūra palielināja rentabilitāti: piemēram, ir samazinājušies administratīvie un saimnieciskie izdevumi, taču tas nav vienīgais – ir labi, ka speciālisti, kas nodarbojas ar vienu un to pašu tēmu – sieviešu veselību, ir pulcējušies zem viena jumta.

Problēma nav tikai nauda
Sieviešu klīnikā strādā apmēram 80 cilvēki. Viņu vidū ir arī vecāka gada gājuma speciālisti, kuriem jau ir 72 gadi, 67 gadi … kopumā šeit strādā 4 pensionēti ārsti. Diemžēl, tāpat kā citās medicīnas iestādēs, trūkst speciālistu – Sieviešu klīnikai nepieciešamas vismaz divi ginekoloģi,dzemdību speciālisti, neonatologs. “Mēs nodrošinām ikdienas darbu, un ar lielām grūtībām – diennakts dežūras. Persona, kas strādā slodzi, ir spiesta ņemt vēl vairākas dežūras – gandrīz uz tādu pašu slodzi (2-3 dežūras nedēļā). Slodze ārstam ir liela,” atzīst  D.Pustovoitova.
Tehnoloģiskā nodrošinājuma ziņā mūsu dzemdību nams atbilst intensīvas perinatālās nodaļas līmenim. Viennozīmīga Sieviešu klīnikas priekšrocība ir Intensīvās terapijas palāta jaundzimušajiem – Latvijā reta nodaļa var lepoties ar šādu aprīkojumu. Saskaņā ar statistiku mūsu Dzemdību nodaļa uz pārējās Latgales fona izskatās labi – gada novērtējumam tiek izmantoti noteikti rādītāji – dzemdību, ķeizargriezienu, veselu, slimu bērnu skaits utt. Perinatālās mirstības līmenis Daugavpilī ir pat nedaudz zemāks nekā valstī kopumā.
Situācija nav bezcerīga: nesen tika pieņemts darbā jauns ārsts-neonatologs, šobrīd vēl rezidents – viņa strādās tieši dežūrdaļā. Pēc gada beidz rezidentūru ginekoloģe, dzemdību speciāliste, kuras mācības apmaksāja slimnīca – pildot saistības, viņa plāno atgriezties Daugavpilī.Vienā solī ar laiku
Pašlaik vērojama tendence samazināties dzemdību skaitam: 2018. gadā DRS piedzima 810 bērni, 2017. gadā – 865, bet 2016. gadā – 928. Tas ir saistīts ar to jauniešu skaita samazināšanos, kuri dodas uz galvaspilsētu vai ārzemēm. Smagu dzemdību skaits pieaug. Sieviešu klīnikā tiek pieņemtas arī priekšlaicīgas dzemdības; turklāt bērni, kuri dzimuši, sākot ar 32. nedēļu, tiek aprūpēti uz vietas, nepārsūtot nekur no Daugavpils, jo tehniskās iespējas to atļauj.
Cita laika pazīme: palielinās gados vecāku dzemdētāju skaits – ja 25 – 28 gadu vecumā pirmās dzemdības lielākoties norit lieliski, tad, tuvojoties noteiktam vecumam, sievietei, diemžēl, parādās sava veida veselības problēmas. Neskatoties uz to, nav jābaidās no dzemdēšanas – kvalificēta palīdzība tiks sniegta jebkurā gadījumā.
D. Pustovoitova atzīmē, ka Sieviešu klīnikas speciālisti pastāvīgi ceļ savu kvalifikāciju, cenšoties iet līdzi laikam, un apgūst progresīvu ārvalstu pieredzi. Ar izglītojošu mērķi pirms diviem gadiem tika izveidota Māmiņu skola grūtniecēm un Māmiņu klubs vecākiem ar bērniem līdz gada vecumam.
Situācija valstī bērnu dzimstības jomā kopumā pēdējās desmitgades laikā ir uzlabojusies – to sekmēja Latvijas Dzemdību speciālistu un ginekologu asociācijas mērķtiecīgā darbība.
Priekšroka spontānajām dzemdībām
D. Pustovoitova uzskata, ka priekšroka jādod spontānajām dzemdībām – ja vien nav citu medicīnisku indikāciju. Cīņa par spontānām dzemdībām ir svarīgs virziens visā dzemdniecības pasaulē. Ķeizargrieziens ir saistīts ar visiem operācijas, anestēzijas riskiem, turklāt spontānu dzemdību rezultātā dzimis bērns mēdz būt veselāks.
“Lielākajai daļai bērnu, kas dzimuši, izmantojot ķeizargriezienu, rodas elpošanas traucējumu sindromi, jo viņi nav gatavi piedzimt šādā veidā,” skaidro D. Pustovoitova. “Mēs cenšamies veikt plānoto ķeizargriezienu pēc iespējas tuvāk dzemdību termiņam. Jo agrāk operācija notiek pirms dzemdību termiņa, jo grūtāk bērnam ir adoptēties ārējā vidē. Tāpēc visā pasaulē ir tendence veikt ķeizargriezienu dzemdību procesa sākumā, sākoties kontrakcijām.”
2017. gadā Daugavpilī tika veikts ķeizargrieziens 21 gadījumā no katrām 100 dzemdībām (tik, cik visā Latvijā kopumā); 2018. gadā šis skaitlis jau bija 16,8. Kopumā priekšlaicīgi dzimušo bērnu skaits nepalielinās, rādītāji turas vidējā līmenī.
Parastas dzemdības sievietei neizmaksā dārgi. Valsts apmaksā palīdzības sniegšanu dzemdību laikā, šodien jāmaksā tikai par jebkuriem papildu pakalpojumiem – piemēram, sieviete vēlas dzemdības ar individuāli izvēlētu ārstu. Sieviešu klīnikā ir paredzēts ieviest maksas ķeizargrieziena pakalpojumu, kas tiek veikts pēc vēlēšanās. Tas būs dārgs pakalpojums – Rīgā tas maksā 3000 eiro.
Attīstības perspektīvas
Sieviešu klīnikas palātās šobrīd parasti atrodas viens vai divi cilvēki, bet speciālu vienvietīgu palātu var saņemt par atsevišķu samaksu – 25 eiro dienā.
Sieviešu klīnikas potenciālo attīstību tās vadītāja saskata iespējā dažādot dzemdības, tādējādi virzoties pacientu vēlmju virzienā – piemēram, piedāvāt dzemdības ūdenī, tomēr šim nolūkam būs jāpārbūvē viena no dzemdību zālēm. Pieredze rāda, ka dzemdības ūdenī ir vieglākas, mazāk sāpīgas. Turpretī Pustovoitovas attieksme pret dzemdībām mājās ir negatīva – galu galā ārkārtas palīdzību ātri un efektīvi var sniegt tikai slimnīcā.
Protams, mūsdienu medicīnas iestādes perspektīvas ir tieši saistītas ar labu aprīkojumu – vienmēr ir nepieciešams augsta līmeņa aprīkojums sievietes un bērna novērošanai.
Sieviešu klīnikā tiek izmantotas augstās tehnoloģijas – cilmes šūnas jau tagad tiek ņemtas no nabas saites dzemdību laikā – tās visu mūžu tiek glabātas īpašās bankās, no kurienes tās var pieprasīt, ja bērns vēlāk saslimst, piemēram, ar leikēmiju. Ārstēšana ar šādām cilmes šūnām, kurām ir augsta reģeneratīvā funkcija, ievērojami palielina panākumu iespējas. “Mēs ņemam šādas asinis, mēs zinām, kā to izdarīt, un mēs to darām pēc sievietes vēlēšanās,” saka D. Pustovoitova. “Mums ir līgumi ar divām firmām, kuras uzglabā šīs cilmes šūnas.” Jāatzīmē, ka procedūra ir par maksu.
Ir labi, ja klients uzticas
“Pēdējo gadu laikā Daugavpils sieviešu veselība ir uzlabojusies,” uzskata D. Pustovoitova. Ir mazāk novēlotu gadījumu. Tiek veikti izglītojoši pasākumi, un jaunatne šajā ziņā ir attīstītāka. Pieredze rāda, ka ir vieglāk strādāt ar izglītotu pacienti. Protams, svarīga ir uzticēšanās – viss izdodas ļoti labi, ja pacients uzticas ārstam.”
Ginekologu ir jāapmeklē ne retāk kā reizi gadā. Jāpateicas ģimenes ārstiem, kuri uzstājīgi iesaka savām pacientēm veikt ginekoloģisko izmeklēšanu. Veicot šādus izmeklējumus, tiek diagnosticētas arī saistītas un pavisam ne ginekoloģiskas saslimšanas, to savlaicīga atklāšana var būt vitāli svarīga. “Katrs ārsts novērtē pacienta organismu kā veselumu,” uzsver D. Pustovoitova.


Back to top