50% no atveseļošanās panākumiem – profesionāls fizioterapeits

8. septembris – Vispasaules fizioterapijas diena. Šī diena ir fizisko terapeitu iespēja paaugstināt izpratni par profesijas nozīmīgo ieguldījumu, lai cilvēki būtu mobili un neatkarīgi.

“50% no atveseļošanās panākumiem ir profesionāls fizioterapeits,” saka Gaļina Sviridova, Daugavpils reģionālās slimnīcas Rehabilitācijas un fizikālās terapijas nodaļas vadītāja.

Fizioterapeits ir cilvēks ar augstāko izglītību, kas palīdz cilvēkam atveseļoties un darbojas multidisciplinārās komandas sastāvā – komandas, kas veido programmu, strādā ar pacientu un nonāk pie rezultāta – atjauno kustību un nodrošina pacienta atgriešanos normālā dzīvē. Šīs komandas dalībnieki ir ergoterapeiti, fizioterapeiti, psihologi, fizikālas un rehabilitācijas medicīnas ārsti, fizikālās un rehabilitācijas medmāsas, sociālie darbinieki, logopēdi, pats pacients un viņa tuvākie radinieki.

Multidisciplinārās komandas darbs ir nepieciešams, lai persona ilgstoši neatrastos uz slimības lapas un pēc iespējas ātrāk atgrieztos normālā dzīvē un darbā, ja tā ir darbspējīgā vecumā.

Fizioterapeiti strādā gan Daugavpils reģionālajā slimnīcā, gan Centra poliklīnikā.

Jebkurš ārsts, kurš pieņem pacientus, – traumatologs, ķirurgs, ģimenes ārsts, rehabilitologs – var nosūtīt pacientu poliklīnikā pie fizioterapeita, ja viņš saskata problēmu un nepieciešamību atjaunot cilvēka veselību un darbspējas.

Slimnīcu fizioterapeitu darbs ar pacientiem ir plašāks, nekā poliklīnikas. Viens no virzieniem ir strādāt ar pacientu, kurš vēl atrodas slimnīcā. Piemēram, kad pacients, kurš ievietots slimnīcā ar insultu, jau ir somatiski stabils, komanda nekavējoties nāk pie viņa, apseko pacientu un sastāda individuālu rehabilitācijas plānu. Komandas darba mērķis strādājot ar pacientiem, kuri ārstējās slimnīcā, ir novērst komplikācijas, aktivizēt pacientu, iemācīt viņu izmantot kustību palīglīdzekļus un sastādīt rehabilitācijas plānu pēc pacienta izrakstīšanas no slimnīcas. Kamēr cilvēks atrodas slimnīcā, fizioterapeits strādā ar pacientu tūlīt pēc operācijas un endoprotezēšanas.

Otrā DRS fizioterapeitu darba zona ir ambulatorie pacienti. Tie ir pacienti, kuriem ir nosūtījums bezmaksas kontaktiem atveseļošanās procesa paātrināšanai, vai kuri pierakstās pie slimnīcas fizioterapeitiem ar citām problēmām.

Fizioterapeiti, kas strādā slimnīcā, lieliski pārzina Bobata metodiku, ko arī aktīvi izmanto darbā ar bērniem līdz viena gada vecumam, kas ir valsts prioritāte. Bobata terapija ir efektīva holistiska pieeja atjaunojošajai ārstēšanai pacientiem ar centrālās nervu sistēmas traucējumiem. Terapijas pamatideja ir tā, ka prātam un ķermenim jādarbojas ciešā sadarbībā. Tāpēc ārstēšana ir vērsta nevis uz vienu atsevišķu daļu, bet gan uz ķermeni kopumā.

Ir arī Dienas stacionārs – kad pacients atrodas mājās, bet pēcpusdienā ierodas slimnīcā, kur ar viņu strādā multidisciplinārā komanda.

“DRS plāno paplašināt nodaļas darbu. Mēs plānojam strādājat ne tikai ar pacientiem, kuri atrodas slimnīcā un ambulatorajiem pacientiem, bet sniegt arī rehabilitācijas pakalpojumus pacientiem, kuri jāpārvieto no slimnīcas gultas uz atveseļošanās gultu. Šī pieeja tiek praktizēta visā pasaulē. Piemēram, cilvēks, kurš tiek ievietots slimnīcā ar insultu, vispirms iziet insulta nodaļu, pēc tam neiroloģisko nodaļu un pēc tam nekavējoties dodas uz mūsu rehabilitācijas zonu, lai atveseļotos. Tas būtu ļoti ērti gan pacientam, gan viņa tuviniekiem, jo ​​nebūtu nepieciešams doties uz galvaspilsētu pēc rehabilitācijas pakalpojumiem,” stāsta Gaļina Sviridova.

DRS Rehabilitācijas un fizioterapijas nodaļā šobrīd strādā 6 fizioterapeiti. Nākamajā gadā pēc īslaicīgas prombūtnes komandā atgriezīsies vēl viena kolēģe, un attīstības projekta rezultātā parādīsies vēl viens speciālists.

“Mūsu komandai ir ļoti liela kopīgā darba pieredze – vairāk nekā 35 gadi. Katrs mūsu darbinieks vienmēr ir gatavs mācīties un pielikt visas pūles lai attīstītu mūsu nodaļu un pilnveidot mūsu darbu. Mēs cenšamies strādāt tā, lai mūsu pacientiem ir ērti, un lai ir rezultāts. Es novēlu kolēģiem vienu – veselību. Darbs tik intensīvos un izaicinošos apstākļos neapšaubāmi ietekmē veselību. Un, ja speciālists ir vesels un ar labu garastāvokli, būs rezultāts arī darbā ar pacientu,” pārliecināta ir G. Sviridova.

Sveicam svētkos, fizioterapeiti!

Raksta tulkojumu krievu valodā lasīt šeit.